Czym jest okostna?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia okostnej, jednak pełni ona istotną rolę w dobrym funkcjonowaniu całego organizmu. W pierwszej kolejności zatem warto znać odpowiedź na pytanie czym jest okostna i jakie są jej funkcje?
Okostna jest silnie ukrwioną i unerwioną, włóknistą błoną otaczającą kość. W pierwszej kolejności jej zadaniem jest ochrona kości przed urazami i dzięki niej kości organizmu ludzkiego są w stanie naprawdę dużo wytrzymać. Okostna jest odpowiedzialna także za ich odbudowę i regenerację. Wszystko to dzięki komórkom kościotwórczym, bez których wzrost i przebudowa tkanki kostnej oraz zrastanie się kości w przypadku złamania jest niemożliwe. I to kolejna ważna funkcja okostnej. Trzecią funkcją okostnej jest odżywienie kości. Naczynia krwionośne, dostarczają tkance kostnej ważnych składników odżywczych. Zapalenie okostnej jest zatem dolegliwością, cechującą się stanem zapalnym tkanki, która otacza kość.
Zapalenie okostnej zęba
Zapalenie okostnej zęba powstaje w wyniku wnikania stanu zapalnego miazgi w kierunku kości wyrostka zębodołowego. Stan zapalny okostnej zęba często obejmuje tkankę znajdującą się między zębem a kością szczęki, czyli tak zwaną ozębną. Ozębna pełni bardzo ważne funkcje, a dzięki niej ząb utrzymuje się w zębodole. Co więcej tkanka ta amortyzuje działanie nacisku na zęby, co odgrywa istotną rolę podczas przeżuwania pokarmów. To tutaj w ozębnej odbywa się również regeneracja oraz odżywania zęba.
Objawy zapalenia okostnej
Charakterystycznym i częstym objawem zapalenia okostnej jest silny, promieniujący ból kości, który pojawia się nagle i w momencie staje się coraz silniejszy. Pacjent ze stanem zapalnym okostnej może skarżyć się na opuchliznę nad kością, a także odczuwa ogólne objawy stanu zapalnego. Są to między innymi podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, dreszcze, duszności, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie.
Zapalenia okostnej zęba charakteryzuje się silnym, przenikającym bólem zęba, który utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Ból promieniujący do czoła, oka lub ucha. Zarówno okolica jak i samo dziąsło zęba objętego stanem zapalnym jest zaczerwieniona, a sam ząb jest bardziej ruchomy. Może występować opuchlizna wargi lub policzka, a nierzadko obrzęk szyi jak i twarzy.
Przyczyny zapalenia okostnej zęba?
Jakie są przyczyny zapalenia okostnej zęba? Mogą to być między innymi:
- nieleczona próchnica, w wyniku której występuje zapalenie miazgi zęba.
- zaawansowane zapalenie przyzębia,
- element korzenia zębowego, którego nie usunięto podczas ekstrakcji,
- niewłaściwe wyrzynanie zębów mądrości,
- zle przeprowadzone leczenie kanałowe.
- Zapalnie węzłów podżuchwowych czy tez ślinianki podżuchwowej
Jak wyleczyć zapalenie okostnej zęba?
Leczenie zapalenia okostnej może się odbywać jedynie na zasadzie tłumienia go przez zażywanie leków przeciwbólowych oraz stosowania zimnych okładów. Niemniej wizyta u dentysty będzie koniecznością, ponieważ należy usunąć źródło problemu czyli przyczyny stanu zapalnego. Stomatolog zwykle posiada dwie możliwości leczenia w zależności od stanu zęba. Jeśli ząb jest jeszcze do odratowania, można zastosować leczenie kanałowe ( endodontyczne). Bywa i tak, że chory ząb jest w takim stanie, że konieczna jest jego ekstrakcja oraz późniejsze leczenie protetyczne. Stomatolog może także zastosować antybiotykoterapię. Nie u wszystkich pacjentów takie leczenie będzie wskazane, a wszystko jest zależne od stopnia zaawansowania stanu zapalnego.