...

Ropień zęba- czym jest i jak powstaje ?

23 lut
Ropień zęba- jak powstaje i jak się go leczy?

Co to jest ropień zęba?

Ropień to komora otoczona tkankami,  w której znajduje się ropa. W organizmie ropienie występują często i mogą występować na przykład płucach, wątrobie, a także w obrębie  jamy ustnej np na języku. 

Ropień znajdujący się w komorze, składa się nie tylko z obumarłych tkanek, ale również z  komórek bakteryjnych oraz komórek układu odpornościowego. Występuje on w wyniku ostrego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Objawy występowania ropnia zęba

Występują 3 fazy ropnia, a tym samym 3 rodzaje ropni zębowych – poznaj objawy jakie występują w trakcie zapalenia. 

  • Ropień okołowierzchołkowy to pierwsza faza choroby zęba, w której stan zapalny ogranicza się do tkanek okołowierzchołkowych zeba. Pacjentowi towarzyszy silny, pulsujący ból, który zwykle nasila się w pozycji leżącej, wraz ze zmianą temperatury, a także podczas nagryzania. Silny ból może promieniować do ucha, szczęki lub szyi. Bywa, że pojawia się opuclizna i zaczerwienienie dziąseł. Bardzo częstym objawem ropnia okołowierzchołkowego jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu.
  • Kolejnym z rodzajów ropnia zęba jest ropień podokostnowy. To najostrzejsza fazą zapalenia. Wysięk ropny przedostaje się przez kość wyrostka zębodołowego i dochodzi do odwarstwienia okostnej. Pacjent odczuwa zdecydowanie silniejszy, promieniujący także na inne zęby ból. Dziąsło jest mocno zaczerwienione i zwykle występuje obrazek.  W tym przypadku często towarzyszy lekko podwyższona temperatura ciała.
  • Ropień podśluzówkowy jest ostatnią fazą rozwoju ropnia zęba. Powstaje, gdy wysięk ropny przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową. Często ropa samoistnie uwalnia się do jamy ustnej, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. Chociaż patent odczuwa od razu ulgę związaną z bólem, to dziąsła wciąż zwiększają opuchliznę. Jednocześnie wciąż utrzymuje się gorączka, a samo pęknięcie ropnia, nie oznacza, że proces zapalny się zakończył. Wręcz przeciwnie, może on się rozsprzetrzeniać i wciąż pogłębiać. 

Co więcej, oprócz już wymienionych objawów, dodatkowymi, które mogą towarzyszyć przy dolegliwości związanej z ropieniem są:  

  • wrażliwość zębów, 
  • obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod szczęką, 
  • dreszcze 
  • zaczerwienienie i obrzęk twarzy.

Jaka jest przyczyna powstawania ropni zębów?

Nie ma wątpliwości, że ropnie zębów powstają głównie w wyniku nieleczonej próchnicy oraz zapaleń przyzębia. Kiedy próchnica wnika w głąb zębiny, bakterie coraz liczniej przedostają się do miazgi, w której mogą się rozwijać produkując toksyny. Zakażenie miazgi w pierwszej kolejności przedostaje się kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołowierzchołkowych zęba. Skutkuje to ostrym zapaleniem tkanek, a tym samym ropnia zęba. Kolejną przyczyną powstania ropni zębów są nieszczelności między wypełnieniem, a ścianą zęba.. Wiąże się to z przenikaniem drobnoustrojów wgłąb zęba, tym samym powodując powstanie ropnia.  Do zakażeń miazgi powodujących rozwój ropnia może również dojść w wyniku obnażenia miazgi podczas opracowywania ubytku próchnicowego lub złamania korony zęba. Zdarza się, że ropnie są powikłaniem leczenia endodontycznego. Dlatego tak istotne jest leczenie w nowoczesnej placówce stomatologicznej, posiadającej najlepsze narzędzia oraz doświadczona kadrę lekarską. 

Jakie są możliwe powikłania ropnia zębowego?

Nie ma wątpliwości, że nieleczony ropień zęba jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Jego powikłania mogą objąć inne części głowy, szyi, a nawet mózg. Stan zapalny wywołujący ropień może rozprzestrzenić się nie tylko do okolicznych narządów, ale również na przykład tkankę podskórną i skórę. Powikłania związane z ropniem są szczególnie stanowią w szczególności niebezpieczeństwo w obrębie twarzoczaszki Tutaj może dojść do zapaleń tkanek miękkich, zapaleń kości szczęk, żuchwy i oczodołów. W skrajnych przypadkach w wyniku ropnego stanu zapalnego dochodzi do zapaleń śródpiersia, ropnego zapalenia opon mózgowych, a także sepsy.

Ropnie zębowe to niezwykle przykra dolegliwość wiążąca się z uciążliwymi zabiegami stomatologicznymi. Nie ma jednak możliwości, aby ropień zębny wyleczyć w warunkach domowych.  Można jedynie uśmierzyć ból i czasowo zmniejszyć dolegliwość. Nieleczone ropnie powodują przeszywający ból, ale również są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Z pewnością dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa, pozwolą zapobiega powstawaniu ropni oraz cieszyć się silnymi, zdrowymi zębami przez długie lata.

Share:
Leave comment

Orląt Lwowskich 95

Sosnowiec 41-208

500-008-064

Zadzwoń i umów wizytę

Godziny pracy

Kliknij i sprawdź

Umów wizytę

stomatologia@tejman.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.