Nowoczesna stomatologia pozwala na odtworzenie zarówno funkcji zęba w jamie ustnej pacjenta, jak również jego kształt i kolor. Dzięki temu wypełnienia stosowane w stomatologii są praktycznie niezauważalne. A więc jeśli w Twojej jamie ustnej powstały ubytki czy też zęby się ukruszyły, stomatolog z powodzeniem zastosuje wypełnienie tzw plombę, tym samym odtwarzając tkankę zęba.
Uszkodzony ząb jest podatny na działanie takich czynników jak kwasy, zmiany temperatur i gromadzące się bakterie. Powstaje ich nadwrażliwość, a niejednokrotnie silny ból. Wypełnienie tzw plomba zapobiega pogłębianiu się stanu jak również zapewnia estetyczny wygląd zęba w jamie ustnej.
Dzięki szerokim możliwościom stosowanym w stomatologii, lekarz odbuduje warstwy tkanki zęba, tym samym zachowując jego funkcjonalność oraz wygląd. Każda interwencja w jamie ustnej wiąże się z stosowaniem wypełnień najwyższej jakości. Doświadczenie i umiejętności stomatologa, pozwalają na szczelne wypełnienie ubytku, która zapobiega negatywnemu wpływowi bakterii na miazgę zęba. Przeczytaj czym zajmuje się stomatologia zachowawcza.
Wypełnienie stomatologiczne – w jaki sposób plombuje się zęby ?
Wypełnienie tzw plomba dentystyczna w początkowej fazie jest materiałem miękkim, a stomatolog kształtuje wypełnienie, wcześniej przygotowując ząb do jego zastosowania. Miękka masa dentystyczna po wypełnieniu zeba musi stwardnieć. Dokonuje się zatem zabiegu polegającego na polimeryzacji. To specjalny zabieg z zastosowaniem światła (najczęściej niebieskiego), powodujący twardnienie położonego na zębie materiału. To ważny etap, ponieważ masa twardnieje i staje się odporna na siły podczas gryzienia.
Wytrzymałe i elastyczne wypełnienie czyli plomba stomatologiczna
Nowoczesna stomatologia pozwala na wykorzystywanie materiałów odpornych na ścieranie i zgniatanie. Stomatolog dopasowuje wypełnienie do koloru zęba pacjenta, dzięki czemu wypełnienie nie jest widoczne, a uśmiech wygląda wciąż bardzo estetycznie. Zwykle wypełnienia dzielą się na wypełnienia kompozytowe oraz wypełnienia glassjonomerowe.
Kompozyty złożone są ze światłopolimeryzowalnej żywicy i wypełniacza o różnej gęstości. Z kolei wypełnienia glassjonomerowe są nieco mniej estetyczne, ale bardziej odporne na wilgoć. Są również mniej trwałe na ścieranie i nacisk. Uwalniają jony fluoru, dzięki czemu działają przeciwpróchniczo. Stosuje się je często w zębach mlecznych w stomatologii dziecięcej i endodontycznym ( kanałowym) O rodzaju wypełnienia decyduje stomatolog. Każde wypełnienie dobiera się indywidualnie, ze względu na leczenie pacjenta.
Nie warto zatem lekceważyć dziury w zębie! Jeśli odczuwasz dyskomfort w jamie ustnej, warto to sprawdzić. Wykonanie zabiegu w postaci wypełnienia, trwa niezwykle krótko, a doświadczony stomatolog wykona zabieg bezboleśnie.
Zapraszamy: Gabinet Stomatologiczny Tejman Sosnowiec ul. Orląt Lwowskich 95