...

Implanty zębowe – najtrwalszy sposób uzupełniania brakujących zębów

19 sty
Implanty zębowe - najtrwalszy sposób uzupełniania brakujących zębów

Nowoczesne metody stomatologiczne i ciągły jej rozwój sprawiają, że posiadanie pięknego i zdrowego uśmiechu jest dziś zdecydowanie łatwiejsze. Zadbany uśmiech wpływa zwykle na dobre samopoczucie,  często wpływając na poziom samooceny. Niezadowolenie często wynika z braków w uzębieniu, szczególnie tych widocznych.  Uzupełnienie i naturalnych ich wygląd jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Implanty zębowe pozwalają na niezawodne trwałe uzupełnienie braków w uzębieniu. Celem wykonania zabiegu warto wybrać godny zaufania, profesjonalny i nowoczesny gabinet, który posiada doświadczoną załogę w implantologii. Zapraszamy do zapoznania się z tym, czym są implanty zębowe, czy wato odbudowywać braki w uzębieniu i jakie korzyści dla pacjenta niesie zakładanie implantów zębowych.

Czym są implanty zębowe ?

Implanty zębowe to najtrwalszy sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Implanty to sztuczne zamienniki korzeni zębów. Ich zadaniem jest odtworzenie naturalnych korzeni zębów w jamie ustnej pacjenta.

Dlaczego warto odbudowywać braki zębowe?

Braki w uzębieniu powstają zwykle z różnych powodów. Do utraty zębów mogą przyczynić się różnego rodzaju urazy mechaniczne w obrębie szczęk pacjenta, powodowane wypadkami losowymi. Ale to oczywiście nie jedyna przyczyna. Implanty zębowe pomagają również w przypadku utraty zębów z powodu nieleczonych chorób twardych tkanek zębów. To przede wszystkim próchnica, a co za tym idzie choroby miazgi zębów prowadzących do stanów zapalnych, a co za tym idzie konieczność usunięcie zęba. 

Brak zębów nie tylko zmienia wygląd zewnętrzny jamy ustnej, policzków oraz ust. Estetyczny aspekt braku uzębienia to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Warto odbudować braki w uzębieniu również z tego powodu, że skutkują one przeciążeniem pozostałych – sąsiadujących i przeciwstawnych zębów. Efektem może być pogorszenie ich stanu zdrowotnego jak i przemieszczeń. Braki w uzębieniu prowadzą również do problemów z funkcjonowaniem stawów skroniowo – żuchwowych. Co więcej braki zębowe przyczyniają się do problemów trawiennych, które wynikają z niedokładnego rozdrabniania pokarmów oraz generalnych problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru witamin i potrzebnych składników. 

W jaki sposób wszczepia się implanty?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że doświadczony stomatolog, wykonujący zabieg zakładania implantów zębowych, ma możliwość uzupełniania pojedynczych braków w uzębieniu, jak i leczenia pełnego  bezzębia pacjenta. Implanty zębowe stosowane są po to, aby przenieść obciążenie, powstające w trakcie spożywania pokarmów, na kość – tę, w którą są wkręcane.

Implant swoim kształtem przypomina walec, najczęściej przyjmując formę małych tytanowych wkrętów. Stomatolog umieszcza go w kości szczęk pacjenta w miejscu, w którym brakuje zeba – odbudowany jest już korzeń zęba. Następnie lekarz przechodzi do odbudowy korony zęba. Aby w jamie ustnej pojawił się cały ząb, do implantu zostaje dokręcona tzw. korona protetyczna i dopiero wówczas możemy mówić o odbudowie brakującego zęba z użyciem implantu. 

Jak wygląda zabieg zakładania implantów zębowych?

Zabiegi zakładania implantów zębowych są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, pozwalającym na spokojną pracę lekarza oraz bezbolesne leczenie pacjenta. Zakładanie implantów zębowych zatem nie jest bolesne. Dodatkowo w Stomatologia Tejman stosujemy bezbolesne znieczulenie komputerowe. Czas trwania zabiegu implantologicznego jest zależny od pacjenta oraz sytuacji w jamie ustanej. Nie bez znaczenia jest również ilość implantów, czy istnieje konieczność  wcześniejszego przygotowania miejsca w kości itp. W przypadku pojedynczych implantów to czas normalnej wizyty stomatologicznej.

Dlaczego implanty zębowe są takie drogie?

Pacjentów poszukujących informacji o implantach zębowych,  zwykle zastanawia, dlaczego implanty zębowe są tak drogie i skąd wynika ich cena? Zgadza się, cena implantów zębowych nie należy do najniższych, a to z kilku względów. Pierwszym czynnikiem determinującym cenę implantów jest wykorzystywany surowiec. W gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się dwa rodzaje implantów. Implanty tytanowe lub implanty cyrkonowe (tzw. implanty zębowe bez metalu). Wysoka cena implantów, zwykle oscylująca w granicach kilku tysięcy powoduje fakt, że tak tytan jak i ceramiczny tlenek cyrkonu to drogie surowce. Ponadto w stomatologii wykorzystuje się jedynie surowce, które są poddawane szerokiej ilości badań i posiadające najwyższej klasy czystość jak rownież dobrze funkcjonujące z ludzkimi tkankami. W koncu implant umieszczany w kości człowieka musi być produktem najwyższej jakości. I wreszcie, kolejną determinantą są konieczne narzędzia, pozwalające na umieszczenie implantów jak również wynagrodzenie stomatologa. Niska cena za wstawianie implantów zębowych zatem powinna budzić podejrzenie co do jakości przebiegu zabiegu. 

Jak robi się implanty zębowe?

Przed leczeniem stomatologicznym niezbędne jest wykonanie badania RTG pantomograficznego, pozwalającego na ocenę stanu żuchwy oraz szczęki. Niekiedy stomatolog zleca także tomografię komputerową. W Stomatologia Tejman, posiadamy wszelkie narzędzia RTG i tomografię, pozwalającą na prawidłową ocenę stanu szczęki oraz żuchwy. Dodatkowo, lekarz może skierować pacjenta na badania, które pozwolą ocenić poziom wybranych parametrów krwi mających wpływ na podjecie zabiegu oraz gojenie i stabilizację implantu w kości.

Nie ma wątpliwości, że zabieg wstawiania implantów powinien przeprowadzić wykwalifikowany i doświadczony stomatolog. Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to zwykle konsultacja, mająca na celu ustalenie jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta oraz przebytych operacji i omówienie ewentualnych dolegliwości.  Ocenie podlega również aktualny stan jamy ustnej pacjenta, decydując przy tym, czy nie są konieczne dodatkowe działania poprzedzające założenie implantów na przykład leczenie ortodontyczne. 

Implanty zębowe – przebieg leczenia

Jeśli mówimy o kilkuetapowym leczeniu w przypadku implantów zębowych to w pierwszym etapie lekarz stomatolog wkręca implant w kość, we wcześniej zaplanowanym miejscu, poprzedzając to nacięciem w dziąśle.  Cały zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on dla pacjenta bezbolesny. Następnie za pomocą specjalnego wiertła robi w kości tzw lożę (otwór), w który wprowadza implant. Implant odtwarzający korzeń zęba chowa się pod dziąsłem, a w trakcie kilku miesięcy zrasta się z kością, tworząc maksymalnie stabilną konstrukcję dla korony zęba. W trakcie tego etapu mocowana jest korona tymczasowa, dzięki czemu nie widać w tym czasie braków. 

Po okresie 3 – 6 miesięcy powierzchnia nośna implantu zostaje odsłonięta i wkręcana jest w niego śruba gojąca, umożliwiająca zregenerowanie się błony śluzowej w jego okolicy. Dwa tygodnie później, po zagojeniu tkanek zakładana jest właściwa korona zęba, uzyskana dzięki już wcześniej pobranym. To ona będzie widoczna i zastępowała naturalny ząb, dlatego musi jak najlepiej odzwierciedlać zarówno kształt jak i kolor. 

Czy na długo wystarczą implanty zębowe?

Tak, implanty zębowe, przy prawidłowej higienie jamy ustnej oraz wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, powinny spełniać swoją rolę do końca życia pacjenta. 

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Zdecydowanie tak, implanty to bezpieczna metoda wypełniania braków uzębienia u pacjentów.  Niezwykle rzadko zdarza się, że implant zębowy nie zrośnie się z kością i trzeba go usunąć. Nie towarzyszą temu jednak skutki uboczne. Ważne, aby wybrać doświadczonego stomatologa i zaufany gabinet stomatologiczny. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. 

Zapraszamy Gabinet Stomatologiczny Tejman Sosnowiec ul. Orląt Lwowskich 95

Share:

Comments are closed.

Orląt Lwowskich 95

Sosnowiec 41-208

500-008-064

Zadzwoń i umów wizytę

Godziny pracy

Kliknij i sprawdź

Umów wizytę

stomatologia@tejman.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.