...

Stomatologia zachowawcza

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób zębów i tkanek przyzębia. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie naturalnych zębów pacjenta w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas.

W stomatologii zachowawczej stosuje się wiele różnych metod i technik, takich jak wypełnianie ubytków zębowych, leczenie kanałowe, stosowanie koron zębowych, a także wybielanie zębów. Lekarz stomatolog zachowawczy zajmuje się także profilaktyką chorób zębów i dziąseł, m.in. poprzez wykonywanie profesjonalnego czyszczenia zębów oraz udzielanie pacjentom porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów objętych próchnicą. Zwykle, we wczesnych stadiach, próchnicę można wykryć poprzez białą plamę pojawiającą się na zębie. Na wczesnym etapie rozwoju choroby zęba, wykrycie tego jest możliwe jedynie w gabinecie dentystycznym. 

Mała biała plamka z czasem przeradza się w znacznie większą, która jest już mocno widoczna.  Bywa, że w związku z barwnikami zawartymi w żywieniu, przyjmuje ciemniejsze kolory jak żółty przechodzący nawet w kolor brązowy.  Wykrywając małą białą plamkę mamy szansę na uchronienie zęba od dalszego rozwoju niszczącej próchnicy, a w efekcie do zapalenia miazgi zęba.

Niestety ból zęba związany z próchnicą często daje o sobie znać znajdując się blisko miazgi. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo konieczności leczenia kanałowego.  Zobacz na czym polega leczenie kanałowe oraz cennik związany z endodoncją.

Struktura zęba, która została zajęta przez próchnicę, niestety nie odbudowuje się, jednak skuteczne leczenie i wczesne wykrycie zmian, zapobiega rozwojowi tego procesu. Stomatologia zachowawcza to właśnie ten wycinek nauki, który skupia się na  usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpienie ich specjalnym preparatem, który zwany jest potocznie plombą dentystyczną

Do podstawowych działań stomatologii zachowawczej należą:

  • diagnostyka chorób zębów i tkanek przyzębia,
  • zapobieganie powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł poprzez edukację pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej,
  • leczenie ubytków próchnicowych, w tym stosowanie plomb,
  • leczenie chorób dziąseł, w tym usuwanie kamienia nazębnego,
  • leczenie endodontyczne (czyli leczenie kanałowe),
  • rekonstrukcja zębów poprzez stosowanie licówek, koron i mostów.

Budowa zęba  od A – Z

Korzeń zęba – to część zęba, która nie jest widoczna, osadzona w kości. Uwidocznienie jest możliwe tylko za pomocą zdjęcia RTG.

Korona zęba – tak nazwa się w całości ząb, który jest widoczny w jamie ustnej.

Miazga – to miejsce,  które jest najbardziej unerwione, centralny punkt zęba, który odżywia cały ząb. Do miazgi zęba dochodzą naczynia krwionośne, które łączą się z całym organizmem. Kiedy pojawia się stan zapalny, powoduje przeniesienie drobnoustrojów z zęba do narządów wewnętrznych takich jak: nerki, wątroba, serce itp.

Zębina– warstwa ochronna dla miazgi.

Szkliwo – zewnętrza warstwa zęba, a jednocześnie najtwardsza struktura w organizmie człowieka. 

Jak powstaje próchnica?

Właściwie kilka minut po starannym, codziennym czyszczeniu zębów, ponownie zasiedlają się na nich bakterie, tworząc płytkę nazębną. Spożywanie pokarmów, niekoniecznie zawierających cukier,  na zębach odkłada się tzw. płytka nazębna, która ma postać miękkiego, przylegającego do zębów osadu w kolorze biało żółtym, całkiem zbliżonym do koloru szkliwa.  Pożywienie, przetwarzane jest na kwasy zmieniające pH w jamie ustnej, a regularne spadki pH osłabiają szkliwo, co jest głównym powodem rozpoczęcia procesu próchnicowego. 

Wytwarzanie śliny zatem jest konieczne dla obrony przed gromadzeniem się bakterii oraz zmian ph w ustach. Ślina przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych, a także zwiększa odporność szkliwa. Ślina jednak to nie wszystko, ponieważ główną linią obrony przed próchnicą jest czyszczenie oraz nitkowanie zębów. To za sprawą gromadzenie się bakterii w obecnych na powierzchni zęba bruzdach i dołkach. Ząb zatem nie jest gładki z natury, a posiada liczne wgłębienia, która pozwalają na komfortowe osiadanie się płytki nazębnej, w której są bakterie.  Kłopotliwym miejscem do czyszczenia są także powierzchnie pomiędzy zębami, stykające się. Usunięcie płytki w tych miejscach jest możliwe tylko za sprawą nici dentystycznych. 

Objawy próchnicy

Pierwszymi objawami próchnicy jest biała matowa plamka, mogąca również przyjmować ciemniejszy kolor za sprawą barwników w żywieniu.  Bardziej zaawansowany stopień próchnicy można dostrzec gołym okiem. Mniejsze plamki są widoczne tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego. Dlatego zachęcamy do regularnych kontroli, które zapewniają szybką diagnostykę. 

Wykrycie zmiany w pierwszych etapach rozwoju próchnicy, a także podjecie działań zwykle powoduje zatrzymanie rozwoju, a w niektórych przypadkach jej cofnięcie. Brak działań pozwoli na powstanie ubytku, poprzez odłamanie powierzchni szkliwa.  

Orląt Lwowskich 95

Sosnowiec 41-208

500-008-064

Zadzwoń i umów wizytę

Godziny pracy

Kliknij i sprawdź

Umów wizytę

stomatologia@tejman.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.