Leczenie endodontyczne, znane również jako leczenie kanałowe, to procedura stomatologiczna, która polega na usunięciu zniszczonej tkanki z wnętrza zęba, a następnie wypełnieniu kanałów korzeniowych specjalnym materiałem. Celem leczenia endodontycznego jest ratowanie zęba, który został poważnie uszkodzony lub zainfekowany.
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe ( endodontyczne)
Leczenie endodontyczne może być konieczne w przypadku, gdy próchnica dotarła do miazgi zęba (miękkiej tkanki w środku zęba), co prowadzi do stanów zapalnych i bólu. Leczenie endodontyczne jest również stosowane w przypadku urazu zęba lub wad w budowie zęba, które powodują, że kanały korzeniowe są mniejsze lub bardziej złożone, co utrudnia ich czyszczenie podczas standardowej procedury leczenia zębów. leczenia endodontyczne ( kanałowe)
Leczenie kanałowe może być konieczne w przypadku, gdy próchnica dotarła do miazgi zęba (miękkiej tkanki w środku zęba), co prowadzi do stanów zapalnych i bólu. Leczenie endodontyczne jest również stosowane w przypadku urazu zęba lub wad w budowie zęba, które powodują, że kanały korzeniowe są mniejsze lub bardziej złożone, co utrudnia ich czyszczenie podczas standardowej procedury leczenia zębów.
Leczenie kanałowe może być konieczne w przypadku:
- Zaawansowanego próchnicy – jeśli próchnica sięgnie do miazgi (miękkiej tkanki ), może dojść do zakażenia, które może rozprzestrzeniać się na korzenie zęba i prowadzić do stanów zapalnych.
- Urazu – uderzenie, które uszkodzi ząb na tyle, żeby zainfekowała się miazga lub korzenie zęba.
- Wad w budowie zęba – niektóre zęby mogą mieć wady w budowie, które powodują, że kanały korzeniowe są mniejsze lub bardziej złożone, co utrudnia dostęp do nich podczas standardowej procedury leczenia zębów.
- Wysokiego ryzyka infekcji – w niektórych przypadkach, gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy lub choroby, które zwiększają ryzyko infekcji, leczenie kanałowe może być konieczne, aby zapobiec rozwojowi chorób związanych z zębami.
Leczenie kanałowe jest zazwyczaj bezbolesne i skuteczne. Pozwala na zachowanie zęba, który w innym przypadku mógłby być trzeba usunąć. Dlatego też, w przypadku poważnego uszkodzenia zęba lub zainfekowania go, leczenie kanałowe może być konieczne.
Leczenie endodontyczne – wizyta u stomatologa
Leczenie endodontyczne zazwyczaj wymaga od dwóch do trzech wizyt stomatologicznych. W pierwszej wizycie stomatolog ocenia stan zęba i wykonuje zdjęcie rentgenowskie w celu zdiagnozowania problemu. Następnie podaje znieczulenie i otwiera ząb, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych. W kolejnych wizytach stomatolog usuwa uszkodzoną tkankę i bakterie, a następnie wypełnia kanały korzeniowe specjalnym materiałem. Na koniec, stomatolog nakłada wypełnienie na otwór w zębie.
Leczenie endodontyczne jest skuteczną metodą ratowania zęba i zapobiegania konieczności jego usunięcia. Po leczeniu endodontycznym, zaleca się stosowanie dobrej higieny jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa w celu monitorowania stanu zęba.