Nie od dziś wiadomo, że zdrowa, zrównoważona dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Co więcej, wiadomo również, że składniki diety mają znaczenie w gojeniu ran po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. Dobrze dobrana dieta, pozwala na szybszy powrót do dobrego funkcjonowania.
Zabiegi chirurgiczno stomatologiczne, twarzoczaszki, chirurgii przyzębia oraz błon śluzowych stanowią niemałe wyzwanie przy stosowaniu diety pozabiegowej. Przedstawiamy zatem jaką należy stosować dietę po zabiegu chirurgicznym, aby nie nadwyrężać organizmu i szybko się zregenerował.
Dieta po zabiegu chirurgii stomatologicznej
Najlepszym wyborem diety po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej jest dieta płynna i miękka. Unikając przy tym wszystkie co jest pikantne, kwaśne i trudno pogryźć, Warto zatem skupić się na neutralnej w smaku diety płynnej. Wszystko co twarde lub chrupiące warto odstawić co najmniej na kilka dni.
Czas ten wydłuża stopień i zakres działania chirurga stomatologa i w zależności od tego, czas ten może się przedłużyć od kilku dni do kilku tygodni.
Nie bez znaczenia jest również temperatura żywności. Warto ją stopniować i przyjmować pokarmy od najniższej temperatury, przechodząc do pokojowej, aż w końcu do ciepłych i gorących pokarmów.
Co zatem można spożywać, wracając do zdrowia po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej? Możliwości są nieco ograniczone, ale nie oznacza to, że nie można cieszyć się szeroką gamą smaków.
Płyny po zabiegach chirurgi stomatologicznej
W pierwszej fazie rekonwalescencji pacjenta, nie może być mowy o spożywaniu pokarmów stałych, dlatego polecamy zwrócić uwagę na kilka możliwości przyjmowania płynów. Z pewnością chłodniejsza woda, mleko lub ostudzona herbata będą dobrym wyborem, jednak jest sporo innych możliwości, takich jak:
- Napoje odżywcze takie jak Nutridrink
- Koktaile owocowe lub warzywne uzupełnione na przykład w joguurt naturalny lub odżywkę białkową
- Bulion z mięsa lub warzyw z ograniczoną ilością soli
- Przegotowane płatki owsiane lub krem z płatków pszennych
Warto zwrócić uwagę, że nie należy przyjmować pokarmów za pomocą słomki, która może podrażnić miejsce zabiegu i spowodować ból i powikłania.
Przekąski po zabiegu chirurgii stomatologicznej
Kiedy dziąsła pacjenta wystarczająco się zagoją, można wprowadzić nieco więcej urozmaicenia i zamienić dietę całkowicie płynną na płynno – miękką.
Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość przyjmowania posiłków, ponieważ bezpieczniej dla pacjenta po zabiegu chirurgicznym będzie przyjmowanie mniejszych posiłków. Jedzenie zbyt dużej ilości może skutkować podrażnieniem miejsca po zabiegu.
Ze zdrowych, miękkich przekąsek mamy do wyboru:
- Musy owocowe lub warzywne
- Puree ziemniaczane lub warzywne
- Owoce na przykład banany, miękka gruszka
- Kisiel, budyń
- Galaretka,
- Twarożek,
- Gotowane warzywa na przykład brokuł, kalafior, lub marchewka,
Pokarmy stałe po zabiegu chirurgicznym
Po konsultacji z chirurgiem – stomatologiem, należy starannie zaplanować menu będące odżywczą żywnością dla organizmu w rekonwalescencji. Dieta zawierająca stałe pokarmy, na wczesnym etapie nie powinna wciąż zawierać elementów chrupiących i twardych. Co zatem można spożywać po zabiegu chirurgicznym?
- Naleśniki z dobrze ugotowanymi warzywami lub miękkimi owocami,
- Gulasz z dobrze ugotowanymi warzywami (np. z ciecierzycą, fasolą),
- Pieczona ryba z ryżem lub risotto