Nie od dziś wiadomo, że dla zdrowia dziecka, warto wyleczyć zęby i stany zapalne w jamie ustnej już na etapie planowania ciąży. Nie bez znaczenia jest bowiem zdrowie zębów matki dziecka. Już wtedy chore zęby, namnażające się bakterie i ogniska zapalne w przyzębiu mają wpływ na stany chorobotwórcze i kolonizujące się bakterie w jamie ustnej dziecka. W ten sposób dochodzi do pierwszego kontaktu dziecka z bakteriami kariogennymi. Przytaj jak leczyć zęby w ciąży?
Zęby mleczne różnią się oczywiście budową od zęba stałego, dlatego są mniej odporne na działanie kwasów i bardziej narażone na działanie próchnicy. Co więcej, zmiany chorobowe w zębach mlecznych rozpoczynają się przez długi czas bezobjawowo.
Dlaczego zatem stomatolog dziecięcy i wizyty kontrolne oraz adaptacyjne są tak ważne? Pierwsze zagrożenia próchnicą pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Nieleczona próchnica w zębach mlecznych w szybkim tempie prowadzi do zmian miazgi, stanów zapalnych i utraty zębów mlecznych. Choroby zębów mlecznych przenoszą się na wyrzynające się zęby stałe. Skutkuje to wciąż nawracającymi zmianami chorobowymi w jamie ustnej dziecka.
Zatem lekkomyślne traktowanie zębów mlecznych jako zębów przejściowych, jest błędnym podejściem, które mogą mieć zgubny wpływ na dalsze zdrowie dziecka. Polecamy pierwszą wizytę adaptacyjną z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym między 6 a 12 miesiącem życia (od mniej więcej 6 miesiąca dziecku zaczynają wyrzynać się zęby mleczne)
Jak dbać o zęby mleczne?
O zęby u dziecka należy dbać jeszcze w okresie prenatalnym, w trakcie ciąży. Przyszła matka powinna dwukrotnie w czasie ciąży poddawać się stomatologicznym badaniom kontrolnym (drugi raz tuż przed porodem). Wykazano bowiem, że jeśli matka nie zadba o stan swojego uzębienia, to dziecko będzie zarażone bakteriami, które są odpowiedzialne za zmiany próchnicze.
Szczególnie narażone na zmiany próchnicze są dzieci w okresie do trzeciego roku życia. Uważa się, że jest to skutkiem złych nawyków jak długotrwałe karmienie butelką i usypianiem dziecka poprzez karmienie.
Dzieci, u których pojawia się próchnica wczesna, może spotkać ostry jej przebieg. Wszystkie stadia po kolei, przechodzą w kolejne, bardziej zaawansowane, niezwykle szybko. Kończy się to uszkodzeniem miazgi zęba, czego skutkiem może być nawet jego utrata.
O zęby niemowlęcia trudno dbać, zarówno ze względu na częstą niechęć dzieci do mycia zębów, a także ze względu na chociażby używanie na masową skalę cukrów na przykład do leków takich jak syropy.
Stomatologia dziecięca – warto dbać o zęby mleczne
Warto zatem dbać o zęby mleczne, mimo że to zęby przejściowe, mają wpływ na rozwój zmian chorobowych. Leczenie zębów mlecznych powinno obejmować nie tylko koronę, ale w razie potrzeby również korzenie. W skrajnych przypadkach warto również pozwolić na wyrywanie takich zębów, gdyż mogą one powodować kolejne zmiany na zębach stałych.
Aby zęby mleczne były zdrowe, powinno dbać się o dietę dziecka, w tym ograniczanie cukrów, jak również zapewniać dziecku regularne kontrole u stamatologa. Istotną rolę odgrywa dbanie o hienę jamy ustnej dziecka, wliczając w to również konsekwentną naukę w zakresie dbania o zęby.
Zapaszamy na wizytę adaptacyjną do Stomatologia Tejman w Sosnowcu.