...

Periodontologia – dziedzina stomatologii zajmująca się m.in. paradontozą

17 paź
Periodontologia - dziedzina stomatologii zajmująca się m.in. paradontozą

Periodontologia to dziedzina związana ze stomatologią, której zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie chorób przyzębia. Mowa o tkankach otaczających zęby, a przede wszystkim dziąsła. Lekceważnie objawów takich jak krwawienie dziąseł, rozchwianie górnych zębów, czy obniżenie poziomu dziąseł, może powodować w najgorszym wypadku utratę zębów. Bardzo ważna jest zatem profilaktyka, która pozwala na spowolnienie procesu lub nawet jego zatrzymanie. Leczenie periodontologiczne to bardzo rozwinięta dziedzina stomatologiczna, która obejmuje tak leczenie ogólnoustrojowe jak i miejscowe. W skrajnych przypadkach, konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych. W przypadkach mniej zaawansowanych, możliwe jest leczenie zapobiegawcze, bez konieczności zabiegów chirurgicznych

Czym jeszcze zajmuje się periodontolog ?

Periodontologia to nie tylko choroby związane z tkankami otaczającymi ząb.  To również leczenie zmian związanych z tkankami miękkimi jamy ustnej, takimi jak choroby języka, warg, zmiany na błonie śluzowej policzków i dna jamy ustnej. Periodontologia zajmuje się także leczeniem objawów chorób  wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. To niezwykle istotna kwestia, gdyż wiele chorób ma swój widoczny początek w obrębie jamy ustnej. Na przykład spadek odporności, wynikający z chorób nowotworowych, czy też z zakażenia wirusem HIV będzie widoczny u periodontologa. 

Periodentologia i choroby przyzębia

Choroby przyzębia należą do bardzo często występujących. Wiele wskazuje na to, że z takimi problemami zmaga się wiele osób dorosłych.  Zwykle to zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia są tymi najczęściej występującymi. O ile zapalenie dziąsła, dotyka jedynie tej cześci, to zapalenie przyzębia jest stanem znacznie bardziej zaawansowanym.  Najczęstszym objawem zapalenia dziąsła jest jego zaczerwienienie oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania.  Zapalenie przyzębia obejmuje nie tylko dziąsła również pozostałe składowe przyzębia takie jak ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostek zębodołowego. 

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Aby uniknąć rozwoju chorob takich jak paradontoza należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe czyszczenie zarówno zębów jak i przestrzeni międzyzębowych. Konieczne jest zatem zarówno dokładne szczotkowanie zębów, jak i dokładne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej pozwala na rozwój bakterii, które w efekcie wytwarzają płytkę nazębną. Bakterie pozostające w płytce nazębnej wytwarzają enzymy i toksyny, pozwalając na stan zapalny tkanek przyzębia.  

Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas szczotkowania zębów, a dziąsła krwawią, umów się na konsultację periodontologiczną

Stomatologia Tejman, Sosnowiec ul. Orląt Lwowskich 95

Share:

Comments are closed.

Orląt Lwowskich 95

Sosnowiec 41-208

500-008-064

Zadzwoń i umów wizytę

Godziny pracy

Kliknij i sprawdź

Umów wizytę

stomatologia@tejman.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.