...

Leczenie zębów w ciąży

18 sie
Leczenie zębów w ciąży

 W trakcie ciąży dochodzi do wielu zmian w zakresie gospodarki hormonalnej oraz całego ciała kobiety.  Każda kobieta w ciąży jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie, ale również zdrowie swojego dziecka. Lekarze nie mają wątpliwości, że zdrowy stan jamy ustnej, wpływa na prawidłowy rozwój płodu dlatego tak ważne jest, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej już przy planowaniu potomstwa. 

Zdarza się, że sama ciąża może wpływać negatywnie na stan uzębienia kobiety. O czym warto wspomnieć, nie jest to efekt rozwijającego się płodu i pobierania minerałów i witamin z organizmu matki. 

Dlaczego kobiety ciężarne są bardziej narażone na choroby jamy ustnej w tym próchnicę?

zaniedbanie higieny – zwiększenie ukrwienia powoduje, że dziąsła mogą być puchnięte i krwawić podczas codziennej higieny jamy ustnej. To sprawia, że  prawidłowa higiena staje się trudna i powodująca nieprzyjemności.

Zmienia się pH śliny – Staje się gęstsza i bardziej lepka, co utrudnia samooczyszczanie zębów i sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej

Dieta w trakcie ciąży  – częste, zmienne posiłki, słodkie i kwaśne przekąski, mogą negatywnie wpływać na stan szkliwa zębów.

Częste wymioty w trakcie wczesnej ciąży uszkadzają szkliwo i zwiększają podatność zębów na próchnicę,

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży nie jest łatwe, warto zatem zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli pojawiły się krwawiące dziąsła, myj zęby szczotką z miękkim włosiem. Zmieniaj szczoteczkę minimum co 3 miesiące. Używaj płynu do płukania jamy ustnej, bez zawartości alkoholu.  Dzięki nici dentystycznej zadbasz o higienę przestrzeni międzyzębowych. 

Odpowiednia dieta, bogata w wapń z pewnością wzmocni szkliwo zębów, zapobiegając rozwojom bakterii.  Żywność bogata w witaminę C, pomoże we wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Zamiast spożywać twarde cukierki i ciągnących się toffi, warto wybrać na przykład lody. Te pierwsze oblepiają zęby, co powoduje rozwój bakterii, a w rezultacie rozwój próchnicy. 

Jeśli pomimo utrzymywania dobrej higieny jamy ustnej,  objawy bólu dziąseł, zęba się nasilają, koniecznie udaj się na konsultację  do stomatologa. 

W trakcie ciąży warto dbać o zęby, regularnie odwiedzając stomatologa. Zapobieganie powstawaniu stanu zapalnego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, aniżeli jego leczenie. Warto zadbać również o to, aby nie narażać zębów na narastanie kamienia zębnego, który może powodować zapoczątkowanie stanów zapalnych. W tym celu zalecamy wykonanie scalingu oraz piaskowanie zebów.

W ciąży zęby należy leczyć, aby właśnie nie doprowadzić do groźnych stanów. Najbezpieczniejszym etapem będzie drugi trymestr

Dla kobiety w ciąży przewidziano bezpieczne zarówno dla mamy i dziecka znieczulenie bez zawartości adrenaliny i nie obkurczające naczyń krwionośnych. 

Leczenie zębów w ciąży – co należy odłożyć na później?

Wybielanie zębów – zarówno lampy wybielające jak i żele mogą wpływać negatywnie na płód, dlatego z tym zabiegiem należy poczekać do rozwiązania,

Zdjęcia RTG zęba – w trakcie trwania ciąży nie powinno poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego. Jeśli natomiast jest taka konieczność, należy osłonić brzuch ochronnym fartuchem, specjalnie do tego przeznaczonym. 

Nie należy również decydować się na takie zabiegi stomatologiczne jak : wymiana koron, wszczepianie implantów oraz używanie wszelkich środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.

Comments are closed.

Orląt Lwowskich 95

Sosnowiec 41-208

500-008-064

Zadzwoń i umów wizytę

Godziny pracy

Kliknij i sprawdź

Umów wizytę

stomatologia@tejman.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.